Bilgi

Bebeklerin Rahat Uyuması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin Rahat Uyuması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin uyku ile arasındaki ilişkisi büyüme dönemleri ile doğrudan ilgilidir. Bir bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için gece uygularını düzenli ve tam verimde almaları gereklidir. Bu nedenle bebeğin doğduğu dönemden başlayarak, iyi bir uyku düzeni alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bebeklerin geç saatlerde uykuya dalması ve ebeveynlerin buna göz yumması uyku düzenini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu şekilde uykuya sahip bebekler özellikle gün içerisinde aşırı olmayan yorgunluklar çekebilirler ve bu zamanla kronikleşebilir.

Bebeklerin Rahat Bir Şekilde Uyuması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ilık bir su ile banyo yaptırmak.
  • Papatya veya badem yağı ile hafifçe masaj yapmak.
  • Bebeğinize ona uygun kitap veya masal okumak.
  • Şarkı veya ninni söylemek.
  • Hafif ve sakin müzik dinletmek.
  • Karnını doyurmak.
  • Meme emerken uyuma alışkanlığı kazandırmamak.
  • Bebeğin uyuyacağı odayı, karanlık hale getirmek.

Emerek Uykunun Bebekleri Zararları

Bu durumu ortadan kaldırmak adına bebekler için bir alışkanlık haline getirilmelidir. Bebeğin Uyku zamanından 1 saat önce kadar yapılabilir ve bu bebek için bir uyarıcı anlamına getirilebilir. Böylelikle bebek anneyi emdikten 1 saat sonra kendiliğinden uykuya dalma ihtiyacı hisseder.

Bebeğin sürekli olarak uykuya bu tarz (biberon, emme) yollar ile dalıyorsa, buna engel olunmalıdır.

Bebeklerin Sağlıklı Uyuması İçin Püf Noktalar

Bebek geceleri uyurken, altını mümkün olduğunda değiştirmemeye ve kontrolü sırasında nazik davranmaya çalışın. Ayrıca, gece uyanan bir bebeğin yanında onun hareketlenmesini sağlayacak oyuncakları yanında bulundurmayın.

Bebeğinizin uyku aşamasında, sağlıklı bir uyku çekmesi için ona anahtar kelimeleri (uyku zamanı vs.) belirli periyotlar ile tekrar edin.

Bebekleri genellikle aynı oda da, sessiz bir ortamda uyutmayı deneyin. Bu sayede bebek, onun için rahat bir ortamın o oda olduğunu düşünecek ve daha rahat bir uyku süreci geçirecektir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi başlıklı makalemizde bebek sağlığı, bebeklerde diş çıkarma ve bebeklerde diş çıkarma ayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN