Bilgi

Vitiligo Nedir? Oluşum Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Vitiligo Nedir? Oluşum Türleri ve Tedavi Yöntemleri

Vitiligo nedir?

Vitiligo, pigment kaybına bağlı deride beyaz, yama tarzında lekelerle giden bir deri hastalığıdır. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar, genital bölgeler.Yüz kişinin 1-2 sinde görülür. Hastalık, genellikle 20 yaştan önce başlar. Aile genlerinde bulunması durumunda görülme olasılığı daha sıktır. Vitiligolu hastaların çoğunun genel sağlık durumu iyidir. Deri, saç, ve göz rengini belirleyen melanin pigmentidir. Melanosit denilen hücrelerde üretilir. Eğer bu hücreler ölürse veya melanin yapamazsa deri rengi açılır veya tamamen beyaz olur.

Oluşum türleri

Genetik olarak genlerinde tanımlı kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olmakla beraber seviyesi farklıdır. Bazı bireylerde kendiliğinden çıkıp kendiliğinde yok olabilmekte. Bazen stres anında bazen düzensiz beslenme vitamin eksikliği bazen de bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkabilir. Ten rengine göre belirginlik seviyesi değişir. Genellikle güneşten uzak durulması tavsiye edilir. Ancak bunun sebebi pigment üreten kısımların pigment sayısını arttırıp esmerleşmesi sonucu beyaz kısımların daha da belirginleşmesi olmakla beraber pigment eksikliği sonucu beyaz kısmın savunmasız kalmasıdır.

Peki doktorunuza gittiğinizde, doktorunuz bu hastalığınız için size neler soracak?

Ziyaretiniz sırasında doktorunuz fizik muayenesi yapacak, tıbbi geçmişinizi soracak ve laboratuvar testleri yapacaktır. Son güneş yanıkları, saçınızın erken grileşmesi veya sahip olabileceğiniz herhangi bir otoimmün hastalık gibi faktörlere katkıda bulunabilecek olayları doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Ayrıca ailenizdeki başka birinin vitiligo veya diğer cilt hastalıkları varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun sorabileceği diğer sorular şunlardır:

  • Vücudunuzda ilk nerede başladı?
  • Ailende vitiligo olan var mı?
  • Ailenizde otoimmün bir bozukluk var mı?
  • Herhangi bir tedavi denediniz mi?

Bazen doktorunuz biyopsi olarak bilinen bir cilt örneği almak isteyebilir. Laboratuvar bu örneklere bakacak. Cilt biyopsileri, vücudunuzun o bölgesinde hala pigment üreten hücreler olup olmadığını gösterebilir. Kan testleri, tiroid problemleri, diyabet veya anemi gibi vitiligo ile birlikte gidebilecek diğer problemleri teşhis etmeye yardımcı olabilir.

Tedavi nedir

Tedavisi öncelikle oluşum sebebini bulup onu onarmaktır. Birey stres dönemindeyse stresten uzak kalmalı ya da vitamin eksiliği varsa vitamin takviyesi ve bağışıklık sistemini arttırması. En önemli tedavide sanılanın aksine güneşten uzak kalmak değil tamamen güneşten geçiyor. Tabi ki direk güneş ışığına maruz kalmak zararlıdır. Bu yüzden koruyucu kremlerle beraber bu yapılmalıdır. Vücudu esmerleştirerek zarar görmüş pigment üretimi yapmayan hücrelerin işlevini yeniden kazandırmak için bol bol güneşlenilmelidir.

Sağlık

Etkilerini görmeden önce genellikle en az üç aylık tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tıbbi tedaviler şunlardır:

Topikal kremler: kortikosteroidler de dahil olmak üzere bazı kremler, ilk aşamalarda beyaz lekelere renk vermeye yardımcı olabilir. Diğerleri büyümeyi yavaşlatmaya yardımcı olur. Yeterince güçlü olan kremler için bir reçeteye ihtiyacınız olacak, ancak uzun süre kullanıldığında yan etkilere neden olabilirler. Yan etkiler şunları içerebilir:

  • cilt büzülme
  • incelme
  • aşırı saç büyümesi
  • cilt tahrişi

Oral ilaçlar: steroidler ve bazı antibiyotikler gibi bazı ilaçlar vitiligo tedavisinde etkili olabilir.Bunlar sadece reçete ile kullanılabilir.

Dar bant UVB ışık: bu geleneksel PUVA tedavisi için bir alternatiftir. Bu tedavi, genellikle daha az yan etkiye yol açan daha odaklanmış bir ışık tedavisi türü sağlar. Aynı zamanda bir doktor gözetiminde bir ev tedavi programının bir parçası olarak kullanılabilir.

Excimer lazer tedavisi: bu tedavi, Küçük yamaların alanlarına yardımcı olur ve haftada iki ila üç kez dört aydan az sürer.

Ameliyat

İlaçlar ve ışık tedavisi işe yaramadığında cerrahi seçenekler mevcuttur. Eğer son 12 ay içinde yeni veya kötüleşen beyaz lekeler olursa doktorunuz cerrahi seçenekleri tavsiye edebilir.

Bir önceki yazımız olan Günlük Sağlıklı Yaşam Programları başlıklı makalemizde günlük sağlıklı yaşam önerileri, günlük sağlıklı yaşam programı ve örnek günlük yaşam programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN