Bilgi

Vücudumuz için Gerekli Vitamin Ve Mineraller Nelerdir

Vücudumuz için Gerekli Vitamin Ve Mineraller Nelerdir

Bütün canlılar daha sağlıklı olabilmek ve yaşamlarını uzatabilmek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadırlar. Vitaminleri kullanmak için ise bir doktora gözükmeli ve onun tavsiye edeceği şekilde vitamin kullanılmalıdır.

Bu vitamin ve mineraller arasında

A VİTAMİNİHastalıkları önleyici özelliği vardır. A vitamini dokularımızın, kemiklerimizin ve cildimizin korumasında önem taşır. Göz sağlığımızı da korur. A vitamini ayrıca kemiklerin gelişmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine vücudumuzu hastalıklara karşı korunmasını sağlar. A vitamini bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bitkisel gıdalar arasında, havuç, ıspanak, kabak, mercimek, pırasa ve bezelye sayılabilir.

Hayvansal gıdalar arasında ise inek sütü, yumurta, peynir ve yoğurt sayılabilir.

C VİTAMİNİ Bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayıp kanın pıhtılaşmasını azaltır. Yanıkların ve yaraların iyileşmesinde fayda sağlar. Portakal, kavun, greyfurt, çilek, maydanoz, soğan, bezelye ve yaban mersini c vitamini yönünden zengin besinlerdir.

E VİTAMİNİ – E Vitamini yağda çözülebilen bir vitamin olup vücudumuza karşı zarar verebilecek tüm toksinlere karşı vücudumuzu korur. Kuru kayısı, fındık, mısır yağı ve Ayçiçek yağı, badem E vitamini yönünden zengin besinler arasındadır.

E vitamini kalp rahatsızlıkları, diyabete karşı bizi korur. Bağışıklık sistemimizi ve hafızamızı güçlendirici özelliği vardır. E vitamini eksikliğinde ise vücudumuzda uyuşmalar, cildimizde solgunluk ve kuruluk oluşabilir. Vücudumuzda güç güç kaybı gibi sorunlara yol açabilir.

MAGNEZYUM- Vücudumuzdaki sinir hücrelerinin ve kas hücrelerinin çalışmasını sağlar. Vücudumuzdaki şeker seviyesini düzenlemede yardımcı olup yediğimiz besinlerin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Magnezyum vücudumuz da az miktarda ise uykusuzluk, yorgunluk ve kas ağrıları gibi sorunlar yaşayabiliriz. Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerde, yağlı balıkta ve esmer pirinç de bulunur.

KALSİYUM– Vücudumuzda ki kemiklerin ve dişlerin sağlıklı olması için gerekli bir besin maddesidir. Kalsiyum besin maddesini süt, yoğurt, peynirden karşılarız. Bu besinlerin dışın da lahana, brokoli, badem ve somon balığı da kalsiyum içerir.

İYOT- İyot vücudumuzda ki tiroit bezimizin düzgün çalışmasını sağlayan bir mineraldir. İyot yemeklerimize eklediğimiz tuzdan alınır. İyot bakımından en zengin besinler ise tavuk eti, ton balığı, mezgit balığı ve su yosunudur.

OMEGA 3- Omega3 sağlıklı deri hücrelerinin oluşmasını sağlar. Ayrıca iyi kolesterolün (HDL) artmasını sağlayarak kalbimizin çalışmasına yardımcı olur. Hafta da bir kez de olsa bir balık çeşidi yememiz vücudumuzun ihtiyacı olan omega3 miktarını karşılamaya yeterli olur. Eğer balığı sevmiyorsak veya yiyemiyorsak vitaminlerden omega3 takviyesi alabiliriz. Ayrıca cevizden de omega3 alabiliriz.

LİF- Lif bağırsaklarımızın ve sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlayan besin maddesidir. Kan şekerimizin ve kolesterolümüzün düzenlenmesini sağlayıp, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve bağırsak kanseri tehlikesini düşürür. Lif bakımından en zengin besinler kuru fasulye, mercimektir. Tam buğdaylı yiyeceklerde, esmer pirinçte ve kuruyemişler de bulunur. Meyve ve sebzeler de lif besin maddesini içeren besinlerdir.

SELENYUM– Selenyum çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemimizi ve tiroit bezimizin çalışmasını sağlar. Selenyum içeren besin kaynakları kırmızı et, beyaz et ve mantardır.

D VİTAMİNİ-D vitamini bağırsakta kalsiyum ve fosfat emilimini artırır. Kemiklerin büyümesini ve gelişmesini sağlar. D vitamini vücudumuzda bağışıklık ve solunum sistemlerimizin çalışmasını sağlar. D vitamini bulunan besinler süt, ayran, peynir, yoğurt, uskumru , ton balığı ve karaciğerdir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşama Destek: Herbalife başlıklı makalemizde herbalife, herbalife çayı ve herbalife fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN