Bilgi

VÜCUDUMUZUN İHTİYACI 5 VİTAMİN

VÜCUDUMUZUN İHTİYACI 5 VİTAMİN

Vücudumuz günlük faaliyetlerini sürdürebilmek için vitaminlere ihtiyaç duyar. Bunlar, her alanda öne çıkarabilecek özelliklere sahip olmamızı sağlayan yapılardır.

Vitamin eksikliğini yaşadığımız her gün bizi formdan düşürür ve bizi sevdiklerimizle bile zaman geçirebilmekten alıkoyabilir.

Bu durumda vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu 5 vitamini şöyle sıralayabiliriz:

A VİTAMİNİ:

Eksikliğinde direk karaciğere etki eden A Vitamini görme bozukluğuna, halsizliğe, enfeksiyon hastalıklarına sebep oluyor.

Karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı, ıspanak, kara lahana gibi koyu yapraklı, limon, havuç gibi sebzelerde bulunuyor.

5 öğünden fazla alındığında ise karaciğerde büyümeye, ciltte döküntülere, sinir sistemi bozukluklarına sebep olur.

B12 VİTAMİNİ:

Eksikliğinde ortaya çıkan belirtilen diğer hastalıklarda da görülebildiği için kan testi ile bakılmadan ortaya çıkmayan bir eksikliktir. Hayatımızı yokluğunda gizliden gizliye felç eden bir vitamindir. B12 nin vücuda eksik alınması kişiyi çok ciddi anlamda psikolojik ve nörolojik hastalıklarla iç içe bırakır. Kansızlık, halsizlik, uyuşma, aşırı derecede unutkanlık (geçici hafıza kaybı), aşırı dereceli eksiklikte toparlanamayan dikkat dağınıklıkları oluşur.

B12 vitaminini et ve süt ürünlerinden alabiliriz. Ancak, bu vitamini yeterli miktarda alsak bile eğer sigara, alkol ve doğum kontrol hapı kullanıyorsak bütün bunlar b12 emilimini azaltan etkenler olduğu için yine yeterli düzeyde faydasını göremeyiz. Buna benzer şikayetlerimiz var ise doktora giderek uygun tedavi ile verilecek ilaçları kullanarak bu eksiklikten korunmuş olabiliriz.

D VİTAMİNİ:

Kemik dokumuzun en önemli yapı taşı olan d vitamini eksikliğinde iskelet sistemimiz ayakta duramayacağı sinyalini verir. Ağırlıklı olarak sırt,bel,boyun,kol ve bacaklarda şiddetli ağrı ve uyuşmalar oluşur. Meme kanseri, prostat, MS, romatizmal hastalıklar ve diyabet gibi hastalıklarla direk bağlantılıdır. Emilimini arttırmak için ise güneş ışığı olmazsa olmazdır. Güneş ışığını alan derimiz D vitamininin emilmesini sağlar ve kemiklerimizi güçlendirir.

C VİTAMİNİ:

Adını en çok soğuk kış günleri gripten korunmak amaçlı duyduğumuz C vitamini eksikliğinde kansızlık, demir eksikliği, diş eti kanaması, bağışıklık sistem bozukluğu gibi hastalıklar baş göstermektedir. Turp,turunçgiller, çilek,kivi, biber çeşitleri, yeşil yapraklı sebzeler C vitamininde zengin besinlerdir. Kışın portakal ve mandalina gibi meyveleri günde 2-3 adet yersek bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş oluruz. Bu besinlerin serin yerde saklanması vitamin kaybını önlemektedir. Eğer yediğimiz meyvenin vitamini kaybolmasın diyorsak kabuk soymadan tüketmemiz gerekmektedir.

FOLİK ASİT

Daha çok bayanlarda eksikliği göze çarpan folik asit bakımından vücudumuzun ihtiyacı arttığında kan hücrelerimizin olgunlaşması durur. Hamilelikte bebeğin beyin damarlarından başlayarak omuriliği de kapsayarak sorun yaratır. Gelişme geriliğinden huysuzluğuna, halsizlikten infeksiyon hastalıklarına kadar dirençsizlik görülür. Brokoli, pancar, bamya, enginar ve kuru baklagiller bu bakımdan en zengin besinlerdir.

Bir önceki yazımız olan SAĞLIKLI YAŞAM başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam nedir ve sağlıklı yaşam önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN