Bilgi

Vulva Kanseri Nedir ?

Vulva Kanseri Nedir ?

Vulva, bayanın dış genital organına verilen bir isimdir. Vulva kanseri seyrek rastlanan bir hastalıktır. Vulva kanseri bayan hastalıkları arasında bulunur. Bu kanser türünün kadınlar arasında görülme seviyesi %3-dür. Genel olarak 40-50 yaşlarda ve menopoza girdikten birkaç sene sonrası görülür.Vulva kanserinin en süregelen ve ilkin sendromu geçmeyen kaşıntı dır. Eğer kaşıntıları tedavi ile geçirmek mümkün değilse biyopsi alabilmek gerekmektedir. Belirtiler arasında bu arada vulvada renk farklılıkları ve kızarıklık görünür. Vulvada görülen bütün kuşkulu haller süreyi biyopsi alabilmek tanı koydurucudur.

Vulvada olan bu kaşıntıların genel nedeni vajinal mantar enfeksiyonları olarak düşünülür. Bu yüzden de bu rahatsızlığa bulaşmış epey hasta hatalı olarak vajinal mantar tedavisi görüyorlar ki, bu zaman da vulva kanseri tedavisinde gecikmeye neden oluyor ve vakit kaybediliyor.Vulva kanserinin sebepleri arasında vulva kaşıntısına bağlı yaralar, kasık lenfogranülomu, leğen alanlarına radyasyon uygulanması ve podofilin gibi kimyevi maddelerin etkileri bulunmaktadır. Bu hastalık bilhassa temizlik kaidelerine ilgi etmeyen insanlarda sık rastlanır. Cinsel temas ve doğum travmaları bu kanser hastalığının sebepleri arasında yoktur.Erken evre yakalandığında tedavi ertesi iyileşme seviyesi %90-dır. Ameliyatta tümörle beraber etraf doku ve lenf bezleri de çıkarılır. Ameliyattan ardından ışın tedavisi gelişmiş olan vakalarda kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KANSER ARTIK ÇARESİZ DEĞİL başlıklı makalemizde kanser, kanser artık çaresiz değil ve kanser çaresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN