Bilgi

Yanık İçin Ne Yapmalı

Yanık İçin Ne Yapmalı

Birçok farklı nedenle yanık sorunuyla karşılaşabiliriz. Bunlar elektrik yanıkları olabilir radyasyon yanıkları olabilir, kimyasal yanıklar, haşlanma ve alev yanıkları gibi yanıklar olabilir. Kaza sonucu oluşan bu yanıklar beraberinde ciddi sağlık hasarlarına neden olabilmektedirler.

En çok rastlanan yakın türü tahmin ettiğiniz gibi haşlanma sebebiyle oluşan yanıklardır. Kaynamış suyun dökülmesi sonucu haşlanma yanıkları oluşmaktadır. Özellikle çay demliklerinin kazayla devrilmesi, çay bardaklarının devrilmesi sonucu bu tür yanıklara rastlanmaktadır. Genellikle küçük çocukların başına gelen bir yanık türüdür.

Özellikle evde küçük çocuk varsa çay demlerken ve servis ederken çok dikkatli olunmalıdır. El ve yüz yanmaları mutlaka uzman tarafından hastanede tedavi edilmelidir.

Yanıklara Nasıl Müdahale Edilir

Haşlanma yanıklarında direkt yanan bölgeyi akan suyun altına tutup 15-20 dakika kadar beklenmelidir. Daha sonra açık havaya çıkılmalı ve temiz nefes alınmalıdır. Herhangi bir krem veya ilaç sürmeden en yakın acil birime gidilerek bir uzmana gösterilmelidir.

Yanıktan Kaynaklanan İzler Geçer Mi?

Derin bir yanık oluşmuşsa bu durumda yanık izi kalacaktır. Fakat daha hafif bir yanık ise zamanla iz ortadan kalkarak iyileşecektir. Derin yanıklar genellikle iz bırakırlar.

Küçük çaplı yanmalarda iyileşme sürecinden güneşten korunmalı ve güneş koruyucu kremler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Nemlendirici kremler kullanılabilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir

Güneş yanığı kendiliğinden iyileşen bir yanık türüdür ve siz ne yaparsanız yapın kendi doğal sürecinde iyileşecektir. Herhangi bir yoğurt veya diş macunu gibi bir tedavisi yoktur. Bunların ne yararı ne de zararı vardır.

Derin yanıklarda ise bunlar kullanılmamalıdır aksi takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedirler. Yanık ağrılarını gidermeye yönelik lokal anestetik içerikli kremler kullanmak oldukça tehlikelidir. Yanık pansumanı yapılması hasta açısından yeterlidir ve ağrılarını azaltacaktır.

Uzman kontrolü dışında ezbere hap kullanmak gereksiz ve zararlı olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Kanaması Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde diş kanaması, diş kanaması ağız kokusu ve diş kanaması durdurma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN