Bilgi

Yaz Gribi Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir.

Yaz Gribi Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir.

Yaz Gribi

Kışın meydana gelen soğuk algınlığı ile yaz aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı arasında önemli bir fark yoktur. Aynı semptomlara ve aynı enfeksiyon kapma kolaylığına sahiptirler. Ancak, bu virüs kışın üst solunum yolu enfeksiyonunun ana nedeni soğuktan kaynaklı, yaz mevsiminde ise klima sistemlerinde, ürettikleri çevresel kurulukta ve oluşan sıcaklıkların kontrastında aranmalıdır. Dışarıdaki sıcaklıklar çok yüksek ve iç mekanlar aşırı soğuk olduğunda bu hsatalığı kapma oranımız daha yüksektir.

Bu anlamda, uzmanların önerileri ile klimalar ortam sıcaklığının 22 ila 24 derece santigrat derece olmalı veya 25 dereceye ayarlanmalıdır.

Tedaviler ile iki üç gün süren yaz gribi, tedavi olmamanız durumunda birkaç hafta sürebilir.

Yaz gribinin belirtileri şunlardır:

Ateş hissi (vücut ısısı genellikle 37 dereceyi geçmez).

Boğaz kuruması

Öksürük

Burun içinde oluşan yaralar.

Sıcaklıktaki ani değişikliklere ek olarak, yaz aylarında soğuk algınlığı görünümünü artırabilecek bazı risk faktörleri vardır: yorgunluk, stres, vitamin ve minerallerde yetersiz beslenme veya kronik hastalıkların, özellikle solunum yollarının varlığı bu hastalığı tetiklemektedir.

Bu nedenle bazı önlemlerin alınması yaz soğuk algınlığından kaçınmaya yardımcı olabilir. Bunun için, klima kullanımıyla ilgili yukarıda belirtilen tavsiyelere ek olarak, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

Birdenbire suya dalmayın, güneşlenmeye ve yoğun egzersizlerde zaman ayırın.

Çok soğuk içecekler içmeyin.

Ortam çok kuruyken evde bir nemlendirici kullanın (havanın nemini% 30’un üzerinde tutun).

Dengeli bir diyet uygulayın, meyve ve sebzele tüketimine önem gösterin.

Su tüketimini arttırın.

Ellerinizi bol su ile sık sık yıkayın.

Antibiyotiklerin soğuk algınlığı tedavisinde etkili olmadığını mutlaka bilmesiniz, çünkü virüslerin ve bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon değildir.

Yaz Gribine Bitkisel Çözüm

Lahana

Lahana ile nezle tedavisi yöntemi: 5 dakika kadar kaynatılan lahana yapraklarının suyundan günde 2-3 bardak içilir.

Ayrık kökü

Bir bardak kadar suyun içine 4 gram ayrık kökü atılır ve bu kökler 10 dakika kaynatılır. Nezlenin bitkisel tedavisi için bu kürden günde 2-3 bardak içilmelidir.

Ihlamur

Toz haline getirilen ıhlamurdan günde 3-5 kere, 1-4 gram kadar içilir.

Tarçın

Bir bardak kaynar biçimdeki suyun içine bir çay kaşığı tarçın ilave edilir ve 10 dakika demlenmesi için beklenir (suyu kaynatmaya devam etmeyiniz, kaynamış suyun içine tarçın atıp bekleyin). Bu tarçın küründen günde 2-3 bardak içilmelidir.

Çörekotu

Çörekotu suyla ıslatılır ve kuruması beklenir. Kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve buruna çekilir.

Bir önceki yazımız olan Oruçlu İken Oluşan Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde oruç, oruç baş ağrısı ve oruç baş ağrısı toksin hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Yaz gribine ne iyi gelir? Her sabah aç karnına sarımsak yutun. Akşamları 1 yarım limonlu su için grip olma ihtimaliniz %40
    Paylaşımınız için teşekkürler

  2. Yaz gribi çok lanet bir hastalık inanın hiç çekilmiyor. Hava sıcak nefes alamıyorum akşamları zaten hiç çekilmiyor allahdan burun spreyini çıkarmışlar biraz rahatlatıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN