Bilgi

Yeni doğan Bebeklerin ilk Günlerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yeni doğan Bebeklerin ilk Günlerinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Huzurlu, sakin bir bebek hatta bir birey olması bebekliğinden itibaren oluşan davranışlardır. Onların huzurlu olması ise anne babanın elinde olmaktadır.

Yeni doğan bebeklerin ağlaması onların sözcükleridir ve sizlere her derdini sürekli ağlayarak anlatmaktadır. Sizler henüz yeni doğmuş olsa dahi ne istediğini ne sıkıntısı olduğunu hemen anlıyorsunuz. Çünkü siz anne ve babasısınız.

Bebek ile aranızdaki bağı güçlendirmek için;

Anne babaların hamilelik döneminde hayal ettikleri bebek ile eve gelen bebek farklıdır ve farklı kabullenmelidir. Cinsiyeti ne olursa olsun olumlu karşılanmalıdır. Bebeklerin sen buraya aitsin, seni seviyoruz ve sana isteyerek bakıyoruz mesajını almaya ihtiyaçları vardır. Bu olumlu mesajları mutlaka gün içerisinde kendinize ve bebeğinize tekrarlayın. Unutulmaması gereklidir ki huzurlu ve sakin bir birey, bebeklikten itibaren yetişmektedir.

Yenidoğan bebeği sakinleştirmek ve güvende hissettirmek için öneriler;

  • Acıktığı zaman hemen doyurun
  • Düzenli bir uyku ve beslenme programı uygulayın
  • Bezini mutlaka sıklıkla değiştirin
  • Alçak sesle onunla konuşun ve oynayın
  • Babalar bebeklerini çıplak olarak göğsüne yatırabilir ve masal okuyabilir. Bu aralarında ki bağın daha da güçlenmesine yardımcı olur.
  • Doğum öncesi ve bebeklerinizin alışık olduğu müzik, ninni, masallar dinletilmelidir.
  • Onlara güven oyuncağı belirlenmelidir. Yumuşak hafif bir oyuncak sürekli yanında olmalıdır.
  • Uyumadan önce ya da huzursuz olduklarında yüzünü okşamak ya da ellerini tutarak onların sakinleşmesinde yardımcı olursunuz.
  • Eve gelen misafirlerin bebeklerinizin günlük düzenini bozmasına kesinlikle izin vermeyin. Özellikle uyku düzeni mutlaka oluşturulmalıdır.
  • Aşırı yüksek sesten mutlaka kaçınılmalıdır.

Artık sizi tanıyor;

Hamilelikte bebeğiniz ile sık sık konuştuysanız doğduktan sonra sizin sesinizi tanır, özellikle huzursuz olduklarında anne ve babaların yeni doğan bebek ile konuştuğunda onların sakinleştiğini göreceksiniz. Doğumdan sonra bebeklerde görme duygusu çok zayıftır, yaklaşık 20-30 cm yakınlığı görebilirler ve bu mesafe ise onları kollarınıza aldığınız zamanki aralık kadar olmaktadır. Yeni doğan bebekler gündüz ile gece arasında ki farklı anlayabilirler ancak renkleri birbirinden henüz ayıramazlar. İlk zamanlarda gözleri şaşı olabilir endişelenmeye gerek yoktur, kasları güçlenmeye başladıkça normale dönecektir. Kanguru ya da ten teması ile taşımak bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişiminde katkı sağlar. Uykusu gelince ağlar, acıkınca ağlar, altını ıslatınca ağlar anne baba olarak sakin ve yumuşak ses tonu ile bebekleri ile iletişim kurmaları önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğumda Anne Ve Bebeğe Yapılan Müdahaleler Nelerdir? başlıklı makalemizde Anne bebek Doğum, doğumda anne ve bebeğe yapılan müdahaleler ve doğumda anne ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN