Bilgi

Yenilen Gıdaların Sağlıksız Olması

Yenilen Gıdaların Sağlıksız Olması

Yenilen Gıdaların Sağlıksız Olması

Yenilen gıdaların sağlıksız olması insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir ama ne yazık ki sağlıksız şeyler daha lezzetlidir ama sağlığımızı korumak için bunlardan uzak durmamız gerekmektedir.

Vücudumuzda aldığımız ürünler, ruh sağlığımızı ve fiziksel sağlığımızı etkiler. Sağlıksız bir diyet, aşırı yeme, her gün ihtiyacımız olan sağlıklı yiyecekler tüketmek, şeker ve tuz bakımından çok miktarda yiyecek ve içecek tüketmek aynı şeydir.

Tükettiğimiz daha fazla sağlıksızlık, organizmalarımızın ihtiyaç duyduğu besinleri tüketme ihtimalimiz o kadar düşük olur. Brokoli ve çikolatalı kek arasında bir seçim yapmak zorunda olsaydık, çoğumuz bir pastayı tercih ederdik. Ancak, işlenmiş yiyecekleri veya şeker aperitiflerini sağlıklı yiyeceklerden daha fazla tüketirken, vücutlarımızın iyi bir etkisi var mı?

Depresyon Riskini Artırır

Bu nedenle, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, beyin fonksiyonu ve kan şekerinin kontrolü ruh halimizde önemli bir rol oynamaktadır. 2010 yılında Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sebze, meyve, balık, et ve kepekli tahıllar dahil geleneksel yayın diyetini kullanan katılımcılar; rafine edilmiş tahıllar, şeker ve işlenmiş gıdalar açısından bakıldığında batıdan zengin bir modda, katılımcılardan daha az depresif rahatsızlık veren bir mod ortaya çıktı.

Beyin İşlevselliğini Azaltır

Şeker ve yağda yüksek bir diyet, öğrenme ve bellek oluşumuna yardımcı olan beyin peptidlerinin aktivitesini bastırır. Amerikan Journal of Clinical Nutrition’da 2011 yılında yayınlanan bir çalışmada, beş gün boyunca sadece kalori, tuz ve yağ tüketen sağlıklı kişilerin bilişsel testlerde düşük etkinlik gösterdiği bulunmuştur.

Kalp hastalığına neden olur Yağ, yüksek kolesterol ve şeker, meyve, sebze ve düşük kalorili et tüketimi, sadece yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskini değil, aynı zamanda koroner kalp hastalığı ve kan damarlarının daralmasının neden olduğu ateroskleroz riskini de beraberinde getirir. Bu kalp krizi ve felce yol açabilir yani sağlık gider.

Kilo Alımına Neden Olur

Yeme alışkanlıklarımız ve ağırlığımız arasında güçlü bir bağ vardır. Çalışmalar, yağ ve şeker içeriği açısından yüksek enerjili bir diyet tüketen insanların vücut ağırlığına ve vücut yağ yüzdesine daha fazla sahip olduklarını göstermektedir. Vücudumuzdaki yağ miktarındaki artış ile tip 2 diyabet olasılığını arttırır, ayrıca yüksek oranda saflaştırılmış gıdaların tüketimi kan şekeri seviyelerinde hızlı dalgalanmalara yol açar.

Bir önceki yazımız olan Kişisel Gelişimin Sağlığa Olan Katkısı başlıklı makalemizde bedensel sağlık, kişisel gelişim ve kişisel gelişim ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN