Bilgi

Taze Fasulye Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Taze Fasulye Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Taze fasulye, ülkemizde belli bir kesimin çok sevdiği, belli bir kesimin ise aynı şekilde nefret ettiği bir sebze türüdür. Kuru fasulye tazeden daha çok sevilir, bunun sebebi ise aralarındaki büyük lezzet farkıdır. Sanki biri kurutulduğunda diğeri elde edilmiyormuş gibi birbirlerinden ayrılırlar. Taze fasulye daha az seviliyor olabilir ancak yararlarıyla kurusuna fark attığını söylemek gerekiyor. Birçok besin maddesinde olduğu gibi taze fasulye de kuruduğunda bazı özelliklerini kaybediyor. Pişirme durumları da farklı olduğu için genelde zeytinyağıyla pişirilen taze fasulye daha sağlıklı ve faydalı olarak öne çıkıyor. Özellikle Ege bölgesinde sevilerek yenilirken ülkemizin orta ve doğu kısmı taze fasulyeyi pek sevmez. Bu alışkanlıklarla, damak tadındaki farklarla, kültürel farklılıklarla açıklanabilir. Özellikle yaz aylarında zeytinyağıyla piştiğinde birçok kişinin karşı koyamadığı bir yemektir. Hafif ve kolay pişmesiyle taze fasulye hala lezzeti konusunda tartışmalara sebep olsa da faydaları konusunda kimse bu mucize sebzeye karşı çıkamaz. İçerdiği maddeler insan sağlığı için kritik seviyededir. Bu maddelerle birlikte birçok hastalık ve sağlık sorununa karşı gelir. A, B, C, K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor, manganez, demir gibi mineraller içeriğindeki maddelere örnek verilebilir.

Taze Fasulyenin Faydaları

Taze fasulye, faydaları ile öne çıkar.
Taze fasulye, kalp dostudur. İçeriğindeki maddeler kalp sağlığını korur. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Taze fasulye, kolesterolü düzenler. Aynı zamanda kan şekeri düzeyini de korur. Şeker hastalarının bol bol tüketmesi önerilir.
Taze fasulye, birçok kanser türüne karşı doğal bir engelleyici görevi görür. Vücuttaki serbest radikalleri azaltır ve kanserli hücrelerle savaşmaya yardımcı olur.
Taze fasulye, böbreklerin yakından dostudur. Birçok böbrek hastalığının tedavisinde etkin rol alır, böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller, oluşanların atılmasını ve düşürülmesini sağlar.
Taze fasulye, solunum yollarında meydana gelen sorunların engellenmesinde önemli bir destek maddedir. Astım, bronşit gibi kronik rahatsızlıkların dengede kalmasında yardımcı olur.
Taze fasulye, enerji kaynağıdır. Yorgun vücuda iyi gelir. Vücutta birçok işlevi hızlandırır ve enerji salgılanma miktarını arttırır. Zeytinyağlı olduğunda önemli bir enerji vericidir.

Bir önceki yazımız olan Tereyağı Nedir, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde butter, tereyağ ve tereyağ faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN