Bilgi

Yirmilik Dişler Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yirmilik Dişler Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Yirmilik dişler birçok insanın dert ettiği konular arasında gelir. Bu yirmilik dişler kimi zaman kişinin başına birçok sağlık soruna açabilmektedir. Bundan dolayı diş hekimlerine diş muayenesi yaptırmanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle 18 yaşından sonra yirmilik dişlerin ortaya çıktığını düşünürsek daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü yirmilik dişler tam damaktan çıkmamakta ve bazen derinin altında kalmaktadır. Bu da cerrahi bir operasyonu zorunlu kılmaktadır. Ayrıca yirmilik dişler çıksa bile fazla kullanılmayan en arkadaki dişlerdir. Ayrıca bu dişler yanında olan dişe de zamanla zarar vermektedir.

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Yirmilik Dişlerin Önemi

Ağız ve diş sağlığı bakımından yirmilik dişlerin önemi geri plana atılmayacak cinstendir. Çünkü yirmi yaş dişleri genellikle 18 ve 20 yaşları arası çıkmaktadır. Bu dişe bundan ötürü halk arasında yirmilik dişler olarak kabul edilir. Bu dişler, eğer doğru bir şekilde damaktan çıkarsa kullanım açısından diğer dişler gibi faydalı olabilir ama tam ve yerinde çıkmayan bu dişler ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça zararlı sonuçları olabilmektedir. Özellikle diş ve diş etlerine çok zarar verebilmektedir.

Yirmilik Yaş Dişlerinin Ortaya Çıktığı Nasıl Anlaşılmaktadır?

İnsanoğlunun ağız içinde üç adet azı dişi bulunmaktadır. Hem sağ çenede hem sol çenede olmak üzere toplamda 6 adet azı dişi bulunmaktadır. Bunların en arkasında ise yirmilik dişler bulunmaktadır. Normal bir insanda olması gereken yirmilik diş sayısı dört adettir. Yirmilik dişler 18 yaşından itibaren çıkmaya başlasa da çok ileri yaşlarda da çıkabilmektedir. Bu dişlerin çıktığı zamanı yakalarsanız hemen bir diş hekimine muayene olmanız kendi adınıza yapacağınız en doğru davranış olacaktır. Bunun sebebi ise, çene yapısının arka bölümünde meydana gelebilecek baskı, ağzı açıp kaparken zorlanma ve sızı gibi belirtiler olabilmektedir. Yirmilik yaş dişleri çıkma zamanlarında bu belirtileri size de hissettiriyorsa yanlış bir yerde bulunma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda bir diş hekimine gidip bir röntgen ile diş yapınıza baktırmanız gerekmektedir. Buna göre diş hekimi size en uygun tedavi yöntemini sunacaktır.

Yirmi Yaş Dişlerinin Faydası Nedir?

Ağız içinde yirmilik dişler doğru pozisyonda çıkıyorsa sorun yoktur. Diğer dişler gibi azı diş olarak kullanabilirsiniz. En az diğer dişler kadar faydalıdır. Özellikle çiğneme konusunda oldukça kişiye yardımcı olmaktadır. Fakat yirmilik dişler doğru pozisyonda çıkmaz ise yanındaki dişe zarar verir hem de diş etlerine zarar verir. Ayrıca diş çürükleri oluşturarak kötü ağız kokusuna neden olur. Sonuç olarak doğru bir pozisyonda çıkmış yirmilik dişlerin faydası vardır.

Yirmilik Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmelidir?

Diş çenesinde doğru ve sağlıklı olarak çıkan dişlere hiçbir operasyon gerekmez. Müdahale edilmemesi gerekir. Çünkü bu dişleri de diğer dişler gibi sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat deri içine gömülü olan yirmilik dişler damaktan yüzeye çıkamadığı için yan tarafta bulunan dişlere basınç yaparak kişinin günlük yaşam kalitesini düşürür ve başka dişlerinde çürümesine sebebiyet verir. Öte yandan bu basınç dolayısıyla çarpık dişlerin ortaya çıkmasına da kapı aralanmış olur. Bu sebeplerden dolayı yirmilik dişlerin çekimi mutlaka yapılmalıdır.

Yirmilik Yaş Dişi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Diş hekimi tarafından muayene edilen yirmilik dişler hakkında çekilme kararı verilmesi sonrası bir operasyona ihtiyaç vardır. yirmilik dişler için çene cerrahı tarafından, lokal anestezi yapılarak bölgeden yirmilik diş çıkartılır.

Eğer yirmilik diş derinin altına gömülü durumda ise o bölgeye bir kesik atılarak diş dışarıya çıkarılır. Bölge uyuşturulunca kişi operasyon esnasında hiçbir ağrı ve sızı hissetmez. Kesik atılan bölgeye dikiş yapılır ve tampon yapılır. Böylece kişi tamponu yarım saat boyunca tutar ve daha sonra tamponu çöpe atar. Tekrar tampon yapılabilir. Kişi en az üç saat bir şey yemesi ve içmese yasaktır. Yine bu saatler diliminde kişinin yere tükürmesi, bir şeyler yemesi bölgede kanamalara neden olabilir. Öte yandan kişi sigara içiyorsa mutlaka bırakmalıdır. Sonuç olarak yirmilik yaş ameliyatlarında korkulacak bir durum yoktur.

Bir önceki yazımız olan Vücudumuz için Gerekli Vitamin Ve Mineraller Nelerdir başlıklı makalemizde doping vücuda zararları, vücudumuz için gerekli olan vitaminler ve vücudumuz için gerekli vitamin ve mineraller hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. 33 Yaşındayım 1 sene önceye kadar arkadaşlarım yirmilik dişim çıkıyor çok ağrıyor derlerdi aldırış etmez gidin çektirin derdim. Bundan 4 ay önce yoğun diş ağrısı için doktora gittim yirmilik dişimin çıktığını söyledi röntgen çekti diş etin içinde yamulmuş bu şekilde çekmem imkansız ameliyat olmalısın dedi kabul etmedim 1 ay diş ağrısı ile nasıl mücadele verdim allah bilir. sonra dayanamadım doktora gittim ufak bir ameliyat ile çektiler şimdi çok rahatım…
    Dişlerinizin veya diş etlerinizin ağrıdığını hissettiğiniz an hemen doktora gidin erken müdahele çürümeyi engellediği gibi ağrıyan dişinizide kurtarır.

  2. Yirmilik diş 1 tane mi çıkıyor yoksa 2 tanemi ? Bugün doktor hem sağda hem solda çıkacağını söyledi:(?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN