Bilgi

YOĞURT VE FAYDALARI

YOĞURT VE FAYDALARI

  • İçerisindeki Besin Değeri
  • Kemik Güçlendirici
  • Beyin Açıcı
  • Vücuttaki Baskın Kanı Düşürür
  • Şeker Hastalığı İle Savaşır
  • Sivilce Ve Lekelerin Oluşumunu Önler

Biz insan topluluğu olarak yaşamımızı devam ettirmek için, vücudumuzun çeşitli vitamin ve minerallere’ den oluşan besin kaynaklarına ihtiyacı vardır. Geçmişten günümüze insanoğlu için sunulmuş, mucize bir besin olan yoğurt herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Tarihe baktığımızda hayvan derilerinden yapılma torbalarda, süt taşıyan göçebe insanlardan sıkça söz eder. Vücuda yakın temaslı taşınan, bu torbalar doğal olarak oluşan enzimlerin sütü fermente etmek için beden ısısı yardımıyla, sütten daha uzun süre koruyuculuğunu sağlayan, insan sağlığına bir çok faydası olan yoğurt’ u elde etmişlerdir.

Süt belli bir derecede kaynatılır, içerisindeki faydalı bakteriler ile birleştiğinde ılık bir sıcaklığa ( 43-46 C) geldiğinde, bu sıcaklığı muhafaza ederek koruduğumuzda yoğurt elde ederiz.

Severek tükettiğimiz besin kaynağı olan yoğurt genelde sade şekilde tüketilir. Değişik şekilde de tüketilen, yoğurt içerisine meyve ve bazı tatlandırıcılar ilave edilerek bu şekilde de tercih edilir. Tabaka itibarı ve dolgun bir doku için içerisinde daha yoğun tadı olan jelatin ve jeller gibi yoğunluk katan bileşenler eklenebilir. Süt ürünlerine alerjik reaksiyon gösteren kişilerin çok fazla tüketmemesi gerekiyor.

İçerisindeki Besin Miktarı

Hayvansal bir besin olan yoğurt’ un içinde barındırdığı yüksek miktarda kalsiyum ( 296 mg) yanı sıra içerdiği vitamin ve mineraller şu şekildedir; Magnezyum, ( 29.4 mg) potasyum, (380 mg) fosfor ( 14.1 mg) ‘ dur. Bu vermiş olduğum veriler 150 Gr yoğurt baz alınarak tespit edilmiştir.

Günlük kullanım yüzdeleri ise; kalsiyum ( %30) magnezyum, (%7) potasyum, (%7) fosfor (%7) olarak tespit edilmiştir. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir.

Kemik Güçlendirici

Yoğurt içerisinde bulunan vitamin ve mineraller’ den dolayı oldukça besleyici bir besindir. Özellikle içerisinde bulunan kalsiyum kemiklerimizin gelişimine tam destek verir. Vücudumuz kendi başına kalsiyum üretemez, buna istinaden kalsiyum eksikliği yaşayan çocukların boyları uzamaz, yeteri miktarda kalsiyum tüketmeyen yetişkinlerde ise kemik erimesine ( Kemiklerin sertlik etkisini kaybedip, zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan iskelet mekanizmasını etkileyen bir hastalık) yakalanma tehlikesi ile karşılaşabilirler.

Araştırmalara göre yoğurt’ u fazla tüketen kadınların kalça kemiklerinin daha kuvvetli olduğu ve ileri ki yaşlarda kemik erimesi riskinden uzak oldukları tespit edilmiştir. Bir diğer araştırmaya göre sık yoğurt tüketen bireylerin düzgün bir iskelet sistemine ve fit bir vücuda sahip oldukları kanısına varılmıştır. Ayrıca çok fazla yoğurt tüketen yaşlılarda ise kemik mineral yoğunluğunun tüketmeyenlere nazaran fazla olduğu bilinmektedir.

Beyin Güçlendirici

Yoğurt’ un içindeki probiyotik bileşenler depresyon etkilerini ortadan kaldırır. Yapılan araştırmalar sonucu bağırsak bakterileri bileşiminin beynin çalışma düzenini bozduğu ve yoğurt tüketmenin , kişinin beyin sağlığı için yararlı olduğunu göstermektedir. Stresli iş ortamlarında çalışan bireyler günde 100 Gr yoğurt tükettikleri, takdirde daha az stres, depresyon ve endişe yaşadığı da araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Vücuttaki Baskın Kanı Düşürür

Hayvansal bir besin olan yoğurt vücudun kan basıncını düşürerek, kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Düzenli olarak tükettiğimiz zaman yoğurt vücudumuzun kilo alımını engeller. Vücudumuzdaki yağ oranı az olduğu sürece kalbimizin vücuda kan pompalamak için fazla çalışması gerekmez.

Şeker Hastalığı İle Savaşır

Yoğurt gibi kalsiyum içeren gıdalar bağırsak sağlığını korur. Diyabete bağlı olarak gelişen bir diğer hastalık ise obezite’ dir. Bu gibi hastalıkların önüne geçebilmemiz için bağırsak sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Araştırmalar sonucu vücuda giren, az miktardaki kalsiyum iştah açabileceği ve uzun vadede kilo alımını sağlamaktadır. Vücudun yeteri miktarda kalsiyum aldığında , metabolizma hızı ve yağ atımı işlevi gerçekleşir. Yoğurt içerdiği kalsiyum açısından çok zengindir, bu sebeple kilo vermekte oldukça yararlıdır.

Sivilce Ve Lekelerin Oluşumunu Önler

Hayvansal bir besin olan yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde iltihaplanma ve buna bağlı olarak yüzde oluşan sivilceler ile mücadele eder. Yüzümüzün güzelliği için bir çok maske uygularız, yoğurt maskesi de sivilceleri önlemekle kalmaz, oluşan sivilceleri de aynı zamanda kurutur.

SONUÇ

Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum itibarı ile herkesin günlük tüketmesi gereken bir besindir. Yeteri miktarda tüketilmezse, çocuklarda boy kısalığına erişkinlerde ise kemik erimesi rahatsızlığına yol açabilir. Günlük vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını önerilen porsiyon miktarında tüketerek karşılayabiliriz. Kemiklerimizi güçlendirir, yanı sıra bağırsaktaki zararlı bakterileri öldürür. Zihinsel gelişimimizi tam destekler, stres, kaygı vs. gibi olumsuz düşüncelere engel olur, kan basıncını dengede tutar.

Uyarı : Hayvansal bir gıda olan süt ve süt ürünlerine karşı alerjik rahatsızlığı bulunan kişilere bitki bazlı yoğurtlar önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan BAKIR MİKTARI FAZLA OLAN YİYECEKLER başlıklı makalemizde bakır olan besinler, bakır olan ürünler ve bakır olan yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN