Bilgi

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol ülkemizde çok kısık rastlanan bir hastalıktır. Kolesterol aslında kanda bulunan yağ miktarı denilebilir. Kolesterolün iki çeşidi vardır. Bunlar iyi kolesterol ve kötü kolesterol. Tüm bunların yanında hangi tür kolesterole sahip olursak olalım kolesterolün her türlüsü tehlikeli olabilir. Özellikle kalp sağlığı açısından ciddi derecede önemlidir. Kolesterolü daha önceden vücudumuzda olan belirtilerle teşhis etmek mümkün olabilir bu içeriğimizle yüksek kolesterol belirtileri nelerdir ve bu belirtiler ortaya çıktığı zaman nasıl tepki vermemiz gerekir bunlardan bahsedeceğiz.

  • Göz çevremizde yağ bezleri oluşuyor ve gözümüzde renk değişimleri oluyorsa bu yüksek kolesterolün en bilinen belirtisi ve en önemli belirtileri arasında sayılabilir. Gözle ilgili göz kapağı ve göz altı morlukları, göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, gözün içeri kısmında oluşan kabarcıklar yine aynı şekilde kolesterol belirtileridir. Hayatımızın bir bölümünde bu durum oluşmuş olabilir ancak bu durumu sık sık yaşıyorsanız yüksek kolesterol hastası olabilirsiniz. Bu yüzden böyle bir durumda doktora başvurmak gerekebilir.
  • Hiçbir etki yokken vücudumuzun çeşitli bölgelerinde yanmalar hissetmek: Kandaki kolesterol düzeyinin normalin üzerinde olması bu şekilde bir yanma hissine sebep olabilir. Bunlar genellikle ayak tabanlarının yanması ve avuç içinin yanması şeklinde ortaya çıkabilir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde de bu yanmaları hissedebiliriz.
  • Kendimizi sürekli yorgun hissetmek ve içinizden hiçbir şey gelmemesi durumu yine yüksek kolesterol belirtisi Yüksek kolesterol damarların içinde zamanla plak oluşumuna sebep olur. Bu seviyelere çıkan kolesterol de vücudumuzun enerji halini etkiler. Bu durumda uykumuzu almamıza, sağlıklı beslenme ve spor yapmamıza rağmen kendimizi çok yorgun hissetmemize sebep olabilir.
  • El ve ayak parmaklarımda morarmalar oluyorsa bu da kolesterol belirtisi sayılabilir. Daha önce söylediğimiz gibi gözlerin etrafında oluşan morarmalar da olduğu gibi el ve ayaklarımızın içerisinde de morarmalar oluyorsa bir doktora danışmakta fayda olacaktır. Kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyen kolesterol bu şekilde bir etkiye yol açabilir.
  • Açılan bir yara onun iyileşmesi uzun zaman alıyorsa bu da yine kan basıncının zarar görmesi ile alakalı bir durum olabilir.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Kolesterol için Beslenme Tavsiyeleri! başlıklı makalemizde Cholesterol, High cholesterol ve Kolesterol beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN