Bilgi

Yüksek Kolesterol için Beslenme Tavsiyeleri!

Yüksek Kolesterol için Beslenme Tavsiyeleri!

Yüksek kolesterol birçok hastalığın habercisi olabilir. Özellikle kalp rahatsızlıkları artmasına sebep olabilir. Bu yüzden yüksek kolesterol düzeyini dengede tutmak gereklidir. Bunun için sağlıklı beslenerek, spor yaparak, kararında ve yeterli şekilde besin yiyerek, doymuş yağ miktarını azaltarak kolesterol düzeninizi dengede tutabiliriz.

Yüksek kolesterol için beslenme tavsiyeleri kısmında en önemli tavsiye faydalı yağlar yani doymamış yağlar olacaktır. Bu yağlar kötü kolesterol yani diğer bir deyişle LDL kolesterol düzeyini düşürmeye önemli bir etkisi vardır. Kalp hastalıklarını ve felç riskini azaltmaya faydalı olurlar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli temel yağların üretiminde faydası vardır. Aynı şekilde tüm besinlerde olduğu gibi bu yağları da sınırsız şekilde tüketmememiz gerekmektedir yani her şeyi yerinde ve kararında tüketmemiz daha uygun olacaktır. Örnek vermek gerekirse yani doymamış yağlar hangi besinlerde bulunur bunları söyleyecek olursak: zeytin yağı, ayçiçek yağı, mısır özü, ceviz, keten tohumu gibi kuruyemişler, somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar bunun için ideal besinlerdir.

Bir de bunların dışında zararlı olan yağlar vardır. Yani bunların diğer ismi “doymuş yağlar”dır. Bunlar iyi ve kötü kolesterol düzeyinizi altüst etmektedirler. Özellikle kötü kolesterol düzeyinin artmasına ve iyi kolesterol düzeyinin düşmesine sebep olurlar. Bundan dolayı da kalp hastalığı ve felç riskini aşırı derecede arttırırlar. Bunlara örnek verecek olursak yani doymuş yağların olduğu besinler: koyun ve sığır eti, tam yağlı peynir özellikle sert peynir, süt tereyağı gibi besinlerdir.

Trans yağlar da hazır yiyeceklerde, fast foodlarda, margarin ve kızartılmış yiyeceklerde bulunan ve kolesterol için zararlı olabilecek diğer bir yağ çeşididir.

Sağlıklı bir diyette yağ miktarının dengesine dikkat edilmelidir erkekler için günde 60-70 gram; kadınlar için ise yağ miktarı yaklaşık olarak 50-60 gram olmalıdır. Yani doymuş doymamış yağların da eşit olarak alınması gerekmektedir.

Ayrıca yumurta kullanımına da dikkat edilmesi gerekir. Yüksek kolesterol hastalarının haftada 4ten fazla yumurta yemesi sakıncalı bir duruma sebep olabilir. Çünkü yumurta sarısı yağ açısından zengindir. Yumurta beyazı protein bakımından fazla olduğu için daha çok tüketilebilir.

Sağlıklı yaşam sağlıklı diyet ile başlar..

Bir önceki yazımız olan Yüksek Kolesterol Tedavisi başlıklı makalemizde Kolesterol, kolesterol diyet ve Kolesterol düşürücü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN