Bilgi

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Yüksek kolesterol birçok kalp hastalığına sebep olabilir. Eğer önlem alınmazsa birçok kalp hastalığına sebep olacaktır özellikle kalp sağlığı açısından ciddi derecede kötü etkilere sahiptir. Hatta ölüme kadar götürebilen hastalıklara sebep olabilir. Bunun için yüksek kolesterol teşhisi konulmuş ise yapacağınız ufak değişiklikler ile kolesterol seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olacak ve daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceksiniz.

Peki yüksek kolesterol tedavisi nasıl yapılır?

Yüksek kolesterol tedavisi sadece bir tedaviden ibaret değildir. Bunun için doktorun vermiş olduğu tavsiyelere uymak gerekmektedir.

İlk başta diyet, kolesterol için şart olan bir şeydir. Diyet listenizin içerisinde daha az yağlar içeren doymuş yağları ve trans yağlar alınmayacak besinler olması gerekir. Sağlıklı bir diyet ile beraber kolesterol seviyenizi dengede tutmanız mümkündür aynı şekilde doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerin alımına dikkat etmek gerekir. Bu besinlerden bazılarına örnek vermek gerekirse peynir, kek bisküvi, çikolata, et ve et ürünleri, saf olmayan tereyağı, Hindistan cevizi gibi besinlerdir.

Bütün bunların dışında Omega 3 yağ asitlerinin kolesterole faydası olduğuna inanılmaktadır. Ton balığı, somon balığı, avakado ya da uskumru balığı içerisinde bulunan bol miktarda Omega 3 yağ asidi kararında kullanılması şartıyla kolesterole iyi gelebilir. Fazlası kesinlikle zararlıdır ve obeziteye yol açar.

Bir diğer tedavi biçimi ise ilaçla yüksek kolesterol tedavisidir. Farklı görevleri üstlenmek ile birlikte birçok kolesterol düşürücü ilaç türü mevcuttur. Doktorunuz size en faydalı ilacı verecek ve yüksek kolesterolü düşürmek için size etkili olan ilacı reçete edecektir. Yüksek kolesterol için en sık yazılan ilaçlar arasında statinler, aspirinler, ezetimib ler gelmektedir.

Statinler karaciğer içerisinde yağ oluşumunu engelleyecek bir kimyasal türüdür. Bu da kandaki yağı dengede tutmaya yardımcı olacaktır. Genellikle bu bölümde “atorvastatin” adlı ilaç yazılmaktadır. Statin kullanımına bağlı olarak çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Bunlar içerisinde kas ağrısı, ishal, kabızlık veya mide sorunları gibi durumlar mevcuttur. Statin ilaçlar genellikle kalp riski yüksek olan kişilere tavsiye edilir ve bu ilaçların ölüme kadar kullanılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN