Bilgi

Yüksek Tansiyon Doğru Bilinen Yanlışlar!

Yüksek Tansiyon Doğru Bilinen Yanlışlar!

Bu içeriğimiz de yüksek tansiyon ile ilgili olarak hem yüksek tansiyon hastalarının hem de yüksek tansiyon hasta adaylarının doğru bildiği fakat aslında yanlış olan bazı durumlardan bahsedeceğiz.

Bunlardan ilki ailenizde yüksek tansiyon hastası var ise sizde de olacağı düşüncesine sahip olmak?

Ailenizde veya sülalenizde yüksek tansiyon hastalığının olması yüksek tansiyon hastalık riskini arttırabilir ancak yaşam tarzı veya diğer etmenlerle yüksek tansiyonun önüne geçilebilir. Bunun için tuz tüketimini azaltmak, düzenli spor yapmak, kilonuzu düzeyli bir seviyede tutmak, sigara-alkol gibi kötü alışkanlıklar kullanmamanız sizde yüksek tansiyon riskini azaltacağını anlamına gelmektedir.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise sofrada yemeğe tuz atmayarak tuz tüketimini kontrol altında tutulduğunu zannedilmesi.

Bilindiği üzere fazla tuz tüketimi tansiyonu yükseltiyor. Günlük tuz tüketiminin dünya genelinde 5 gramı geçmemesi gerektiği savunulmaktadır ancak tuz tüketimi sadece sofra tuzundan veya yemeklerdeki tuzlardan alınan bir şey değildir. Bunun dışında domates salçasından, hazır yemeklerden, ekmeklerden, kuru yemişlerden de fazla miktarda tuz alabiliriz. Burada tuz miktarına dikkat etmek gerekir.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise yemeklerde deniz tuzu tercih etmenin yüksek tansiyonu etkilemeyeceği konusu:

Deniz tuzu da sofra tuzu gibi %39 oranında sodyum içermektedir. Bu nedenle deniz tuzunun da yüksek tansiyona sebep olabilir diye belirtilmektedir. Hatta uzmanlara göre deniz tuzuyla sofra tuzunun hiçbir farkı yoktur.

Kendinizi iyi hissetmeniz yüksek tansiyonla ilgili herhangi bir belirtinizin olmaması veya şikayetinizi olmaması:

Aslında sizin yüksek tansiyon hastası olmayacağınız anlamına gelmez. Yüksek tansiyon hastalığı uzun yıllar boyunca belirti vermeyen bir hastalık olabilir. Ancak bu durumun sizin vücudumuza zarar vermeyeceği anlamına gelmez. İleride felç, kalp krizi, böbreklerde hasarlar gibi birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için düzenli şekilde tansiyonunuzu ölçtürmek ve kayıt altına almak faydalı olacaktır.

Bir diğer doğru bilinen yanlış ise yüksek tansiyon hastalığı teşhisi konulduktan sonra tansiyonun normal olduğu zamanlarda ilaçları kullanmamanız:

Yüksek tansiyon hastalığı kronik bir şekilde ilerlediği için ilaç kullanımı da doktor kontrolünde aynı şekilde devam etmelidir. Bu nedenle hekiminize sormadan kesinlikle ilaçlarınızı bırakmamalısınız ve kendi kafanıza göre yeni bir ilaç almamalısınız.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyon Kimlerde Daha Çok Görülür? başlıklı makalemizde Yüksek tansiyon, yüksek tansiyon kimlerde daha çok görülür ve yüksek tansiyon kimlerde görülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN