Bilgi

YÜKSEK TANSİYON HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

YÜKSEK TANSİYON HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

Yüksek tansiyon günlük hayatta çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Herhangi bir belirti göstermeyebilir ve teşhis edilmesi oldukça zor olabilir. Fakat kalp krizi ve felç gibi oldukça ciddi hastalıklara ve sağlık sorunlarına da yol açabilir. Sizler için yüksek tansiyonun tüm bilinmeyenlerini araştırdık.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Kan basıncı normalden üst seviyelere çıktığında tansiyonunuz yükselir. Damarlardaki kan, uzun bir süre basınç yapmaya devam ederse, damarların iç yüzeyine zarar verir. Bu da damar yollarında tıkanmalara, açılmalara ve yırtılmalara kadar yol alabilir. Ülkemizde, 15 milyon kişide yüksek tansiyon görülüyor. Fakat bu hastaların sadece yüzde 5’lik dilimi tedavi görüp eski sağlığına kavuşuyor.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon belirtileri tam olarak uzmanlar tarafından da açıklanamıyor. Çünkü yüksek tansiyon oldukça görünmez ve sinsi bir hastalık türüdür. Çoğu işi tansiyonu yükseldiği zaman vücudunda herhangi bir ani reaksiyon veya belirtiler hissetmeyebilir. Fakat yine de, enseden alına doğru çıkan bir baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması veya burun kanaması gibi belirtilerin yüksek tansiyonun habercisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tansiyon Neden Çıkar?

Yüksek tansiyon nedenleri tam olarak bilinememekle beraber uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre en güçlü kanıtlar obezite, egzersiz yapmama, aşırı yağlı yiyeceker ve tuz tüketimidir. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle birlikte de yüksek tansiyon sorunu sıklıkla görülebilir.

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir veya yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorularının cevaplarını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Limonlu Su : En çok tercih edilen yöntemlerden biri limonlu sudur. Eğer tansiyonunuzu düşürmek istiyorsanız limonlu suyu tercih edebilirsiniz.

Soğuk Su İle Duş Almak : Soğuk su sinirlerinizi uyandırarak tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olur. Ancak dikkatli olunması gereken bir durum var : Su aşırı soğuk olmamalı. Duş alırken ılıktan soğuğa doğru geçiş yapmak en iyisidir.

Nar Suyu : Nar suyu, yüksek tansiyonu dengeleme ve düşürme konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Tuzsuz Ayran : Ayran veya yoğurt tansiyon düşürme konusunda en çok bilinen ve tercih edilen yöntemlerden biridir. Fakat hiç bir şekilde tuz kullanmayın. Tuz yüksek tansiyonu düşürmek yerine aksine daha çok tetiklemeye neden olur.

Yüksek Tansiyonun Zararları

Yüksek tansiyon sorunu mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Aksi halde uzun süreli ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Kalp damarlarına ve kalp kaslarına zarar vererek kalp krizi ve felç olma riskini yükseltebilir. Hatta gözde bulunan kan damarlarınıza da zarar vererek görme yetinizi kaybetmenize bile neden olabilir.

Yüksek tansiyon yukarıda da anlattığımız gibi tehlikeli ve yaygın bir hastalıktır. Her birey, kan basıncını periyodik olarak kontrol ettirmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü birçok tansiyon hastası, böyle bir hastalığı olduğundan haberdar değil. Eğer yüksek tansiyondan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kolesterol Ve Trigliserid Nedir? Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde HDL kolesterol, Kolesterol nedir ve kolesterol trigliserid hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yüksek tansiyonu kontrol etmenin diğer bir yöntemi de muzdur. Her gün bir muz yemenizde fayda vardır. Tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN