Bilgi

Yüksek Tansiyon Kimlerde Daha Çok Görülür?

Yüksek Tansiyon Kimlerde Daha Çok Görülür?

Aslında yüksek tansiyon hemen hemen her insanda görülebilir yani her normal bir insanda görülme ihtimali mevcut olan bir hastalıktır. Tabii ki burada etmenlere bakmak gerekir. Eğer ailenizde veya akrabalarımızda bu hastalık yaşanmış ise burada sizin risk grubunuzun daha yüksek olduğu yani yüksek tansiyon hastalığına yakalanma ihtimalinizin daha yüksek olduğu belirtilebilir.

Peki yüksek tansiyon kimlerde daha çok görülür diye soracak olursak burada önemli olan yaşantının diğer insanlardan farklı olarak anormal olan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse düzensiz beslenme, spor yapmama, obezite gibi problemleri olan insanlar için yüksek tansiyon hastalığının görülme ihtimali diğer insanlara göre elbette doğal olarak daha fazla olacaktır.

Daha önce dediğimiz gibi yüksek tansiyonun riskini arttıran faktörler vardır ancak herkes bu faktörlerin içerisinde olsa bile yüksek tansiyon hastası olacak diye bir genelleme yapılamaz bunun için risk faktörlerinden bakmamız gerekir.

Peki yüksek tansiyon risk faktörleri nelerdir? Bunlara göz atalım:

  • YAŞ: Yüksek tansiyon hastalığı yaş ile birlikte doğru orantılıdır yani yaş geçtikçe yüksek tansiyon hastalığı ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Genellikle 35 ile 45 arası yaş arasında başlayan bir hastalık olduğu kayıtlara geçmiştir. Tabii ki burada daha önce belirttiğimiz gibi yaşına rağmen düzgün olarak spor yapan ve zararlı alışkanlıkları bulunmayan insanlar için herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.
  • CİNSİYET: Yüksek tansiyon hastalığının 50 yaşın altında olduğu zaman erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. 50 yaşından sonra da erkeklere göre kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Burada cinsiyetin de önemli olduğu görülmektedir.
  • GENETİK YAPI: Daha önce de belirttiğimiz gibi ailemizde veya sülalenizde yüksek tansiyon hastası kişiler var ise sizin de yüksek tansiyon hastalığı olma ihtimalimiz yüzde 60 oranında artmaktadır.
  • AŞIRI KİLO: Aşırı kilosu olan insanların yüksek tansiyona yakalanma ihtimali %40 oranında artmaktadır. Genç hastaların yaklaşık olarak %30’u aşırı kiloludur.
  • DİYABET: Şeker hastalığı olan insanlarda yüksek tansiyonun oluşmasına çok sık rastlanmaktadır.
  • TUZ: Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona davetiye çıkarabilir.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyon Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Hipertansiyon Belirtileri, Yüksek tansiyon ve Yüksek tansiyon Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN