Bilgi

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek tansiyon kalbin kan pompalama esnasında yaptığı basınç ile alakalı olduğu için yüksek tansiyon hastalarının yaşam tarzlarını değiştirmeleri gerekmektedir. Yüksek tansiyon nasıl tedavi edilir? bu konuda bilgi verecek olursak listeler halinde önerileri sıralayalım:

  • Yüksek tansiyonun tedavisinde sağlıklı beslenmek önemli bir rol oynamaktadır. Bunun için daha çok sebze ve meyve ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Özellikle tuz tüketimini azaltmalı ve doymuş yağları kullanmamak tercih edilmelidir.
  • Yüksek tansiyonun baş düşmanı tuzdur. Kalp sağlığı için bir günde alınabilecek tuz miktarı 5 gramı geçmemesi gerekmektedir. Ancak bu durum ülkemizde çok farklıdır. TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye’de kişi başı bir günde tüketilen tuz miktarının yaklaşık olarak 15 gram olduğu görülmektedir. Yani normal değerinin 3 katı daha fazladır. Bu değerin fazla olmasında Türkiye’de ekmeğin daha çok kullanılması gelmektedir. Tüketilen tuzun yüzde 30- 35 civarı günlük yenilen ekmekten gelmektedir. Yüksek tansiyon hastası iseniz ekmeği azaltmanız gerekmektedir. Bu sayede tuz alımınız azalacak ve normal bir insan olarak belirtilen 5 Gramın altına bu sayede düşebileceksiniz.
  • Yüksek tansiyonun diğer bir düşmanı ise alkol ve sigaradır. Alkol tüketimini sınırlandırılması gerekmektedir. Aşırı alkol tüketen bireylerde yüksek tansiyon görülme olasılığı çok yüksektir. Eğer yüksek tansiyon hastalığınız var ise erkekler günde 2 bardaktan fazla kadınlar için ise günde 1 bardaktan fazla alkolün tüketilmesi zararlı olmaktadır. Sigara da yüksek tansiyona sebep verdiği için derhal bırakılması gereken kötü bir alışkanlıktır.
  • Yüksek tansiyon hastalarının sürekli olarak egzersiz yapmaları ve düzenli bir şekilde spor yapmaları gerekmektedir. Bu hem kalp sağlığı açısından hem de psikolojik sağlık açısından zorunlu bir gerekliliktir. Bu sayede kalp basıncı normal değerlerine gelecek ve yüksek tansiyon hastası iseniz tansiyonumuzun normal seyrinde devam etmesine yol açacaktır. Bunun için her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılması tavsiye edilir.

Bütün bunların dışında yüksek tansiyon için ülkemizde birçok ilaç kullanılmaktadır. Normal olarak tavsiyelerin fayda etmediği durumlarda doktor tarafından reçete edilebilen ilaçlardan kullanmak gerekmektedir.

Önerilen ilaçlar doktorun vermiş olduğu rapora göre düzenli bir şekilde alınmalıdır. 1 tane ilacın yetmediği durumlarda doktorun tavsiyesine göre birkaç ek basınç ilacı kullanmak gerekebilir. İlaç kullanırken tansiyonu takip etmek de önemli bir sorumluluktur.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde basur belirtileri, basur belirtileri nelerdir ve basur nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN