Bilgi

Yüksek Tansiyon Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Nedir Ve Belirtileri Nelerdir?

Kalbimizi bir pompa gibi düşünecek olursak kalbimiz sürekli akciğerlerden gelen kanı temizler ve atardamarlar ile kanı tüm vücuda yayar. Bu sayede toplardamarlar ile ise vücuttan gelen kirli kanı süzerek akciğere geri ulaştırır. Her bir kalp atmasında pompalama işlemi ve sonradan yeniden kalpten boşalması için istirahat durumuna geçer. Bu pompalama sürecinde ise oluşan basınca sistolik kan basıncı yani büyük tansiyon; rahatlama halinde oluşan düşük basınca ise diyastolik kan basıncı yani diğer bir deyişle küçük tansiyonu meydana getirir. Basınç konusunda normal değerler büyük tansiyonda 120 mm, küçük tansiyonda ise 80 mm civarlarında olmasıdır. Bunun için farklı günlerde yapılan ölçümlerde 20 yaşını geçmiş her normal bir bireyde büyük tansiyonun 140 civarına ulaşması ve küçük tansiyonun da 90 civarında olması hipertansiyon yani diğer bir söylem ile yüksek tansiyon hastalığı adı verilmektedir.

Yüksek tansiyon nedir ve belirtileri nelerdir sorusunun cevabı bu ölçümlerin sonucunda ortaya çıkan dengesizliktir. Büyük tansiyonu 120 140 arasında ölçülen küçük tansiyonu ise 80 ile 90 arasında ölçülen kişilerin yüksek tansiyon hastalığı için birer aday olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerde ilerki yaşlarda beslenme durumuna bağlı olarak veya yaşam şartlarına bağlı olarak yüksek tansiyon gelişmesi öngörülebilir. Bunun için doktorlar tarafından önerilen bazı sağlık listeleri vardır. Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekirse: Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, kilolu bir bireyse kilolarını vermesi, sigara-alkol gibi maddeler kullanılıyorsa bunları bırakmak, az ve sık öğün tüketmek gibi önerilerdir.

Peki yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir? şimdi bunlara bakalım:

Yüksek tansiyon aslında gizli gelişen bir hastalıktır ve hiçbir belirti görülmeyebilir. Bununla birlikte bazı belirtiler bu hastalarda diğer normal insanlara göre daha fazla olabilir.

Bunlardan bazıları ise:

  • Enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısı
  • Sürekli olarak kulak uğultusu ve kulak çınlaması ve buna bağlı olarak baş ağrısı
  • Durup dururken yaşanabilen baş dönmeleri
  • Hiçbir etki almadan oluşan burun kanaması
  • Çarpıntı hissetmek
  • Aşırı terlemek
  • Durduk yere havanın soğuk olduğu zamanlarda da terlemek
  • Sık sık idrara çıkmak yüksek tansiyon belirtileri arasında varsayılabilir.
Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Bir önceki yazımız olan Apse Nedir ? başlıklı makalemizde Apse, apse belirtileri nelerdir ve apse nasıl oluşur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yüksek tansiyon erkek veya kadın tüm yaş guruplarının çok dikkat etmesi gereken bir hastalıkdır. Hamile kadınların daha da dikkat etmesi gerekir. Düzenli tansiyonunuzu ölçün.

    yüksek tansiyon kadın olsun erkek olsun tüm yaş grubununun dikkat etmesi gereken bir durum.ama yinede hamile kadınların cok daha dikkatli olmaları gerekiyor bu konuda

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN