Bilgi

Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri

Sağlıklı bir ağırlık, uzun bir süre (12 ila 18 ay) sonra ulaşacağınız ağırlık olarak tanımlanır. Bu süre boyunca yiyebileceğiniz en iyi yemeği yemeniz ve yeteneğinizin sonuna kadar egzersiz yapmanız gerekir.

Uzun vadede kilo vermek için küçük ve özel hedefler oluşturmak önemlidir ancak bugün motivasyona nasıl başlayabilirsiniz? Güvenli ve sağlıklı kilo vermek için zayıflama yöntemlerini inceleyelim.

İyi bir kahvaltı

Tüm yemekler önemlidir ancak kahvaltı güne doğru yolda başlamanıza yardımcı olan şeydir. Gününüze kan şekerini stabilize eden bir besin karışımı ile başlamak her zaman kilo vermenize fayda sağlayacaktır.

Kalori hesaplaması

Kaloriler, besinlerin enerjisidir. Nereden geldikleri dikkate alınmaksızın yediğiniz kaloriler fiziksel enerjiye dönüştürülür veya vücut yağı olarak depolanır. Vücudunuzun ihtiyacından 100 kalori daha fazla yerseniz yılda yaklaşık 10 kg alacaksınız demektir. Yaklaşık 3.500 kalori 1 kilo yağa eşittir. Bir kiloluk kilo kaybı için günlük diyetinizden günde 500 kalori aldığınızdan ya da kesmekten 3.500 kalori yakmanız gerekir. Bu sayede kalori sayımı kilo vermek için temel yöntemlerden biridir.

Tuzla sınırlarınızı bilin

Aperatif almak söz konusu olduğunda, “düşük sodyumlu” bir ürün porsiyon başına 140mg veya daha az olmalıdır. Burada da tuz alımına dikkat etmek önemlidir. Ne kadar çok tuz o kadar çok zor kilo vermek demektir. Tuz ayrıca sağlığı da tehdit edebilmektedir. Aperatif ürünlerde bol miktarda tuz bulunmaktadır bu yüzden aperatif ürünleri alırken çok dikkat etmelisiniz.

Daha fazla açlığı gideren yiyecekleri tercih edin. Porsiyonlarınızın büyüklüğü kaç kalori aldığınızı etkiler. Yiyecek miktarının iki katı, kalori sayısının iki katıdır.

Lifler önemlidir

Lif, bitkilerden özellikle sebze, meyve ve tam tahıllardan gelir. Lif açısından yüksek olan gıdalar genellikle kalorilerde düşüktür. Bu tip gıdaların çoğu çok fazla kalori tüketmeden yenebilir. Lifli gıdalar oldukça faydalı olabilir.

Uyku önemlidir

Kötü uyku kalitesi ve uyku yoksunluğu iştahı teşvik edici hormonumuz olan grelin ve iştahı bastırıcı hormonumuz olan leptinin daha düşük seviyelerini yükseltebilir. Sonuç olarak gün boyunca daha fazla kalori alıp nihai kilo almaya neden olur. Bu yüzden uykuyu zamanında ve yeteri kadar almak çok önemlidir. Gündüz uykusu yerine de gece uykusu tercih edilmelidir.

Fiziksel egzersizler

Hem zindeliğe hem de genel sağlığa katkıda bulunan zayıflama yöntemlerinden biri defiziksel egzersizdir. Başarılı kilo kaybının ve genel sağlığın iyileştirilmesinin anahtarı, fiziksel egzersizi günlük rutininizin bir parçası yapmaktır.,

Bir önceki yazımız olan Daha Sağlıklı Bir Yaşam için ipuçları! başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği ve sağlıklı yaşam derneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN