Bilgi

Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir ?

Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir ?

Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir ?

Zencefil bilhassa Asya ve Çin tıbbında epey çok sarfedilen ve tarihi epey eskilere dayalı bir türdür. Hem mutfakta hatta tabii rehabilitasyon yöntemlerinde sık sık kullanılmaktadır. Zencefilin cilt için yararları hem tüketildiğinde hatta maske olarak uygulandığında epey çoktur.

Zencefil günlük olarak derli toplu bir şeklinde tüketildiğinde ciltteki toksinlerin atılmasına yardım eder ve henüz sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.Yaşlanma etkilerinin belirginleşmesini azaltmaktadır, henüz genç görüntülü ve parlak bir cilde varmanıza yardım eder. Antiseptik etkilidir. Cilt yaralarının, sivilce ve aknelerin temizlenmesine yardım eder. Cildi arındırdığı için yeni sivilce ve akne oluşumunu önler. Cildin ölü derilerden temizlenmesine yardım eder ve cildi yeniler. Zencefil bünyesinde tespit edilen gingerol vasıtası ile serbest radikallerle savaşır ve cilt yüzeyinde serbest radikallerin birikmesini önler. Saç dökülmelerini önler.

Zencefilin sağlığa faydaları nelerdir?

Kolon kanseri tedavisinde kullanılır: Kolon kanseri tedavisinde destekleyici bir tabii tedavi olarak kullanmak mümkün. Uzmanların yaptığı incelemelerde derli toplu bir şeklinde zencefil kullanımının ve zencefil takviyesi tüketiminin kolon kanserindeki tümörlerin büyümesini engellediği ve kansere neden olan hücre yapısındaki farklılığı baskıladığı söylenmektedir. Yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılır: Uygulanan kimi incelemelerde zencefilin bünyesinde tespit edilen gingerolün yumurtalık kanserinde, kanserli yumurta hücrelerinin miktarını azalttığı ve sahip olunan tümörlerin küçülmesine yardımcı bulunduğu belirleme edilmiştir. Mide bulantısına iyi gelir: Bilhassa gebelik döneminde yaşanan bulantılar için birebirdir. Hamile kadınlardaki sabah bulantılarını gidermek için zencefil çayı kullanmak mümkün. Mide bulantısını geçirmek için epey tabii bir tedavi yöntemidir. Ancak her ihtimale karşı hekim kontrolünde ve izniyle kullanmak gerekir.

Regl devresi ağrılarının giderilmesi için kullanılır: Zencefil çayı adet devresi ağrılarının ( dismanore ) tedavisinde tüketilir. İltihap engelleyici özelliği vardır: Zencefilin bünyesinde tespit edilen gingerol epey kuvvetli bir irin önleyicidir. Bu sebeple kuvvetli ağrılara meydan veren kimi mafsal hastalıklarının (romatoid artrit ve osteoartrit gibi ) tedavisinde tüketilir. Osteoartrit toplum arasında kireçlenme olarak tanımlanır. Romatoid artrit çoğu uzuv ve sistemi tutabilen iltihabi bir mafsal hastalığıdır.

Bir önceki yazımız olan Kilin Faydaları başlıklı makalemizde kil ile gelen güzellik, kil nedir ve kilin cilde faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. sabahları aç karnina 1 cay bardağı zencefil kış aylarında grip ve mikroplara karşı vücudunuzu dirençli gösterir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN