Bilgi

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin sağlığa yararı, kilo kaybına yardımcı olmak, metabolizmayı hızlandırmak ve mide bulantısı ve kusmayı önleyerek gastrointestinal sistemi rahatlatmaktır. Bununla birlikte zencefil ayrıca antioksidan ve anti-enflamatuar olarak etki göstererek kolon ve rektum kanseri ve mide ülserleri gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Zencefil, suya, meyve sularına, yoğurtlara veya salatalara eklenebilen çay vb. içeceklere eklenebilen bir köktür.

Bu içeriğimizde zencefilin faydaları nelerdir ve zencefilin 6 faydasından bahsedeceğiz.

+ Kilo kaybı yardımcı olur: Zencefil, kilo vermede yardımcı olur çünkü metabolizmayı hızlandırır ve vücut yağının yanmasını hızlandırır. Bu kökte bulunan 6-gingerol ve 8-gingerol bileşikleri ağırlık kaybına ve kilo alımının önlenmesine yardımcı olan ısı ve ter üretimini arttırmaya yarar.

+ Mide ekşimesi ve bağırsak gazına karşı mücadele eder: Zencefil, mide ekşimesi ve bağırsak gazı ile mücadele etmek için yaygın olarak kullanılır ve bu faydayı elde etmek için esas olarak çay formunda tüketilmelidir. Bu çay, her 1 su bardağı için 1 çorba kaşığı zencefil oranında yapılır ve ideal olarak bağırsak semptomlarını iyileştirmek için günde 4 bardak çay alınmalıdır.

+ Antioksidan içerir: Zencefil, grip, soğuk algınlığı, kanser ve erken yaşlanma gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olan antioksidan etkisine sahiptir. Ayrıca anti-enflamatuar etkisine sahiptir, artrit, kas ağrısı ve öksürük, astım, bronşit gibi solunum hastalıkları semptomlarını iyileştirir.

Zencefilin faydaları nelerdir dediğimiz zaman tabiki bunlarla sınırlı değildir birkaç faydasından daha bahsetmek gerekirse,

+ Zencefil, hamilelik, kemoterapi tedavileri veya ameliyattan sonraki ilk birkaç gün sırasında ortaya çıkan bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu semptomların düzelmesi için günde yaklaşık 0.5 g zencefil tüketimi gerekir; bu, tercihen sabah saatlerinde alınması gereken yarım çay kaşığı kök şeklinde olmalıdır.

+ Zencefil, mide ülserine ve mide ülserlerinin ana sebebi olan H. pylori bakterisiyle savaşmaya yardım ettiği için mide ülserine karşı korumaya yardımcı olur. Zencefil ayrıca çoğu durumda ülserin neden olduğu hücrelerdeki değişikliklerle bağlantılı olan mide kanserinin başlamasını da önler. H. pylori’nin neden olduğu gastrit belirtilerini de engeller.

+ Zencefil, kolon-rektum kanserinin önlenmesi üzerinde de çalışır, çünkü 6-gingerol adı verilen bir maddeye sahiptir, bu da bağırsağın bu bölgesinde kanser hücrelerinin ortaya çıkmasına engel olur.

Zencefilin cilde faydaları nelerdir, makalemizi okumak için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN