Bilgi

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, toz haline getirilen ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede baharat olarak kullanılan uzun bir portakal köküne sahip bir tıbbi bitkidir. Bu bitki ayrıca safran veya tumerik olarak da bilinir.

Yemek pişirmede çok sık kullanılmaya ek olarak, zerdeçal gastrointestinal problemleri iyileştirmek, ateşi tedavi etmek, soğuk algınlığını tedavi etmek ve hatta yüksek kolesterolü azaltmak için doğal bir ilaç olarak da kullanılabilir. Bu içeriğimizde zerdeçalın faydaları nelerdir ve yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Zerdeçal, portakal kökleri ile yaklaşık 60 cm uzun, parlak yaprakları olan bir bitkidir. Portakal kökten kastımız turunçgillere benzeyen uzunca köklerinin olmasıdır.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçalın ana özellikleri, anti-enflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve sindirim etkisidir ve bu nedenle, bu bitkinin vücut için çeşitli yararları vardır:

+ Sindirimi kolaylaştırmak;

+ Kilo kaybında yardımcı olmak;

+ Soğuk algınlığı ve grip;

+ Astım ataklarını azaltmak;

+ Karaciğeri korumak;

+ Bağırsak florasını düzenlemek;

+ Bağırsak solucanlarını ortadan kaldırmak;

+ Karaciğer sorunlarını tedavi etmek;

+ Bağışıklık sistemini uyarmak;

+ Egzama, akne veya sedef hastalığı gibi cilt iltihaplarını rahatlatmak vb.

Ayrıca, zerdeçal kan kolesterol seviyelerini düşürmek, pıhtı oluşumunu inhibe etmek ve adet öncesi gerginlik semptomlarını hafifletmek için de kullanılabilir.

Zerdeçalın aktif prensibi, bilimsel çalışmalarda mükemmel sonuçlar verdiği için yanık gibi cilt yaralarını tedavi etmek için jel veya merhem olarak kullanılmak üzere çalışılan kurkumin’dir.

Nasıl kullanılır?

Zerdeçalın en yaygın olarak kullanılan kısmı, baharatlı yiyecekler için kök tozdur, ancak yaprakları da bazı çayların hazırlanmasında kullanılabilir.

Zerdeçal infüzyon: 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu 150 ml kaynar suya koyun ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Yoğurulduktan sonra, yemek aralıklarında günde 3 fincan için;

Zerdeçal jel: Bir çorba kaşığı aloe vera’yı zerdeçal tozuyla karıştırın ve sedef hastalığı gibi cilt iltihaplarına uygulayın.

Olası yan etkileri?

Zerdeçalın yan etkileri midede tahrişe neden olabilen aşırı kullanımı ile ilgilidir.

Kimler kullanmamalıdır?

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır veya doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Kış aylarının başı nar mevsimidir. Çayın dan ziyade bir kaba ayıtlayip yemeniz sizlere daha favdalı olur. Yanlız narı ayıtlayacağınız yere büyük çaplı bir örtü serin bolca sıçrama lar yapıyor lekeleri zor cikar😁😁😁😁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN