Bilgi

Doğanın Mucizesi Zeytin

Doğanın Mucizesi Zeytin

Zeytin, ülkemizde ağırlıklı olarak Ege Bölgesi’nde yetişen, Türk mutfak kültüründe fazlaca yeri olan ve faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir bitkidir. Gerek kendisi gerek sıkımından üretilen yağı, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan ürünlerdir. Dünyanın pek çok ülkesinde üretilen bu bitkinin ikincilik sırasında Türkiye yer alır. İstatistiklere göre dünya üzerinde en çok zeytin üretimi yapan ilk üç ülke sırasıyla; İspanya, Türkiye ve Mısır’dır. Zeytin tüketimi konusunda yapılan istatistiklerde ise Türkiye ilk sırada yer alırken ardından Mısır ve Cezayir gelir.

Zeytinin Zengin İçeriği

Zeytin içinde bulunan pek çok bileşen ile zengin bir içeriğe sahiptir. Bu bileşenler oleik asit, amino asit, demir, lif, A, D, E ve K vitaminleri şeklinde sıralanabilir. Özellikle taze yani işlenmemiş zeytin fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum elementleri açısından oldukça zengindir.

Faydaları

Sahip olduğu bu bileşenlerle zeytin aynı zamanda hem benzersiz bir şifa kaynağına hem de doyurucu ve besleyici bir besin türüne dönüşmüş olur. Bu bileşenlerle zeytin tüketimi sonucunda kolesterol değerleri düzene girer, vücudun omega 3 ihtiyacı giderilir, doğal antioksidanlarla hücre yenilenmesi gerçekleşir ve sindirimin kolaylaşması sağlanarak tokluk hissi oluşur. Görüldüğü gibi zeytinin faydaları oldukça çeşitlidir.

Nerelerde Kullanılır, Nasıl Tüketilir?

Zeytin Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Ağıtlıklı olarak kahvaltılarda tüketilen zeytin, bunun yanı sıra hamur işlerinde de sıkça kullanılır. Son zamanlarda ise beslenme alışkanlıklarımızın değişmeye başlamasıyla salatalarda ve ara öğünlerde de sıkça tüketilmeye başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN