Bilgi

Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı Faydaları

Günümüzde zeytinyağı, sağlıklı kabul edilen yağlardan biridir ve genellikle salata mevsiminde ya da yiyecekleri hazırlamak için kullanılır ve bazı insanlar kilo vermek için bile alım yaparlar.

Vücudumuz için zeytinyağı neden önemlidir?

Yağ, bir makro besin olarak kabul edilir ve sağlığımızda önemli bir rol oynar. Sorumluluklarından biri de vücudun ADEK gibi yağda çözünen vitaminleri emmesine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda hücre zarları oluşturmak, enerji sağlamak, diğer besin maddelerinin emilimini yavaşlatmak ve sağlıklı işlevler için gereklidirler.

Buna ek olarak, beyinlerimize yardımcı olurlar çünkü tam bir işlevi sürdürmek için temel yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Vücut esansiyel yağ asitleri üretmez, bu yüzden onu harici bir kaynaktan, yani sağlıklı beslenmeden almanız gerekir.

Zeytinyağı faydaları!

  1. Sağlıklı doymamış yağlar açısından zengindir.

Zeytinyağı, zeytinlerden elde edilen doğal yağdır, yaklaşık %24 oranında doymuş yağ, omega-6 ve omega-3 içerir. Bununla birlikte, zayıf konsantrasyonlu asit, yaklaşık olarak %73 oranında mevcut olan ve son derece sağlıklı olduğu düşünülen “oleik asit” adı verilen tekli doymamış bir yağdır. Bu yağ da zeytinyağı içerisinde bol miktarda bulunur.

  1. Antioksidan açısından zengindir.

Zeytinyağı, iltihabı azaltma ve kanser gibi ciddi hastalıklarla mücadele etme işlevine sahip, ortalama 30 farklı tipte polifenol içerir.

Kalp hastalığı riskini azaltabildiği belirtilmiştir. Ayrıca tekli doymamış yağ asitleri “iyi” kolesterolü (HDL) artırmaya ve “kötü” kolesterolü (LDL) azaltmaya yardımcı olur.

  1. Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.

Kalp hastalığının her yıl binlerce insanı öldürdüğü bir gerçektir ve bu nedenle sürekli araştırılmaktadır. Şimdilerde zeytinyağını daha sağlıklı bir kalple ilişkilendiren birçok çalışma var. Bu, sadece büyük bir fayda sağlayan iltihap ve kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceği için değil aynı zamanda kan damarlarını kaplamak ve kan pıhtılaşmasını önlemek gibi faydalarının olmasından da kaynaklanır.

  1. Beyne yardımcı olur.

Gördüğümüz gibi beyin sağlıklı kalmak için yağlara ihtiyaç duyuyor. Bu, oksijen aktarımına yardımcı olduğu ve dünyanın en yaygın hastalığı olarak kabul edilen Alzheimer gibi bazı problemleri önlediği için mümkündür. Beyin hücreleri içinde beta-amiloid plaklarının birikmesi ile karakterizedir.

  1. Zeytinyağı, diyabetin tip 2 şeklini azaltmaya yardımcı olur.

Zeytinyağı, şeker seviyelerini normalleştirebilir ve ayrıca vücudun insüline olan duyarlılığını artırabilir. Bu yeteneği göstermek için bazı etkileyici çalışmalar yapılmış ve sonuçları herkesi şaşırtmıştır ve Türkiye’de şeker hastalarının çoğu tarafından diğer yağlara oranla daha çok tercih edilir.

  1. Bağırsak sağlığına yardımcı olur.

 

Yağdaki antioksidanlar, vücudun genellikle hücrelere zarar veren şeylerle savaşmasına yardımcı olur, bu da bağırsakta kanser de dahil olmak üzere bazı hastalıkların ortaya çıkmasını önler. Zeytinyağı da bağırsak geçişini düzenlemeye yardımcı olur, kabızlığı azaltmaya yardımcı olur.

  1. Romatoid artrit tedavisinde yardımcı olabilir.

Romatoid artrit ile yaşayan insanlar eklem iltihabının neden olduğu ağrıyı yaşarlar.

Bir önceki yazımız olan Soya Sütünün Faydaları başlıklı makalemizde soya sütü, soya sütü faydaları ve soya sütü kalori hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN